Kategoriler
Genel

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? ve Neden Yapılmalıdır?

Kombi Bakım İpuçları
Kombiyi korumanın ilk ve en ehemmiyetli yolu, senelik olarak bakımını yapmaktır.
Sadece tek senelik servis, kombi garantinizin hala geçerli olmasını sağlamakla kalmaz, bu arada kombinin bozukluk çıkaracak tek kısmı olup olmadığını anlamamıza yardım eder.
Kombi sorunlarının erken belirlenmesi, kombinin neden olduğu hasar sayısını en aza indirebilir ve size arızalı tek kombi onarım giderini azaltabilir.
Kombi Basıncınızı Muayene Edin: Zamanla kombiler basınçlarını yavaşça kaybedebilir, bu da performanslarını negatif istikamette etkileyebilir ve ısıtma faturalarını artırabilir.
1 ile 1,5 bar arasında okuması lüzumlenen kombi basınç göstergesini denetleyerek kombi basıncınızı muayene edebilirsiniz.
Basınç 1 bar’ın altına düştüğünde, kombi kullanım kılavuzunuza başvurmanız ve sisteminizdeki suyu doldurmanız tavsite edilir.
Kombileri Havalandırın: 5 sene evveline kadar kombiler evlerşn iç bölümünde, dolaplara monte edilirdi.
Kombiler en yüksek verimle çalışabilmeleri için, defa çok havalandırmaları olmasından ve hiçbir havalandırma deliğinin kapatılmadığından güvenilir olmak ehemmiyetlidir.
Havalandırma yetersiz kaldığında oksijen de yetersiz geleceği için kombi kafi performans gösteremeyecektir.
Isıtmanızı Deneme Edin: Sıcak yaz aylarında, ısıtmanın kapatılması ve kışın ilk soğuk günleri gelinceye kadar yeniden açılmaması cazip gelebilir.
Zaman vakit kombiler fazla zaman çalıştırılmadığında, sorunlara neden olabilir.
Bu yüzden ayda tek en azından yarım saat çalıştırılıp sıcaklığının muayene edilmesi tavsite edilir.

Kombi Bakımı Neden Yapılmalıdır?
Teknolojik cihazlar ve başka ev aletleri gibi, kombilerinde verimliliklerini ve yüksek performans seviyelerini koruyabilmesi için kombi bakımı yapması gereklidir.
Yıllık kombi bakım ve onarımlarının yanlızca profesyonel tek tesisatçı tatafından yapması lazım olur.
Ancak ev sahibi doğrulusunda üstlenilebilecek kimi ufak işler olduğunu anımsamak ehemmiyetlidir.
Kombiyi korumanın neden ehemmiyetli olduğunu ve kombinin en iyi şeklinde çalıştığından güvenilir olmak için atmanız lüzumlenen stepleri öğrenmek için aşağıya bakın.

Kombi Bakımı Neden Yaptırılmalıdır?
Tasarruf: İyi bakım yapılmış tek kombi, optimum verimlilikte çalışarak ve bozukluk tehlikesini azaltarak paradan tasarruf etmenize yardım edebilir.
Kombiyle alakalı meseleleri erken tespit etmek, en fazla gereksiniminiz olduğunda çalıştığından güvenilir olmak için kombiye daha çok zarar gelmesini önleyebilir.
Karbonmonoksit: Kombiyi bakım altında tutmak sizi ve ailenizi zehirli karbonmonoksit gazlarından koruyabilir.
Hatalı kombiler bazı durumlarda görme, koku ya da tat ile belirleme edilemeyen zehirli tek gaz üretebilir.

Kombi Gözlemleme: Tıkanmış bacalar ve menfezler, çatlaklar, sızıntılar ya da kombiden gelen alışılmış olan dışı sesler olup olmadığını gözlemleyin.
Eğer kombi bu kaygı verici uyarılardan rastgele birini gösteriyorsa, eğitimli tek tesisatçının araştırması gerekmektedir..
Kombinin içindeki alev (varsa) renginde mavi olması gereklidir, mesela sarı ya da dumanlı farklı tek renkse, kombiyi şipşak kapatın ve tek mühendisle iletişime geçin.
Kombinin içindeki sulu sistemleri de temizlemeniz ayrı olarak tavsite edilir.

Radyatörleri İnceleyin: Radyatörlerinizi en iyi halde tutmak, kombiyi kendisinden daha çok çalışmak mecburiyetinde kalmayacak şeklinde koruyacaktır.
Zamanla radyatörler sistemde hava biriktirebilir, bu da radyatörlerin optimum ısı seviyelerine ulaşmasını engel olabilir ve üstte soğukluklara yol açabilir.
Bu halde radyatörlerin havasını almayı tecrübe edinebilirsiniz.

Eğer radyatörlerin alt bölümleri soğuk üstleri sıcaksa, temizlik zamanı gelmiş demektir.
Radyatörlerin zamanla gösterebileceği başka tek süregelen mesele da balçık birikmesidir.
Çamur birikmesi, radyatörün alt bölümünde soğuk birikintilere yol açabilir ve nihayetinde kombinin bozulmasına yol açabilir.