Kategoriler
Genel

Petek Temizleme Nedir?

Petek Temizleme Nedir?

Petek hijyenikliği peteklerde meydana gelen kirliliklerin kalifiye makine ve kimyevilerle sistemden uzaklaştırılmasına denir. Zaman içinde peteklerin iç yüzeylerinde kireç, balçık, çamur ve korozyon artıkları birikerek ısınma veriminin butonuna sebep olur.

Peteklerinizin Kirlendiğini Sebep Anlarsınız?

1- Peteklerinizin üstünde ısınmayan bölgeler varsa,

2- Peteklerinizin üst bölümü ısınmıyorsa,

3- Peteklerinizin alt bölümü ısınmıyorsa,

4- Musluklarınızdan oldukça az ya da hiç su gelmiyorsa,

5- Peteklerinizden kara ya da koyu kahve renkli ve pis su geliyorsa,

6- Kombiniz sesli çalışıyorsa ya da sıcak suyunuz gayri muntazam geliyorsa,

7- Yerden ısıtma sistemlerinde çevresel ısınma sorunları varsa,

8- Dairenizdeki son olarak petek ısınmıyorsa petekleriniz pis demektir.

Petek hijyenikliği yapılırken sirkülasyon sürati ve ısının petek kanalları içindeki hareketi artar. Kirliliklerin (çamur, çamur, kireç) sistemden uzaklaştırılması neticesi sistemdeki sıvı akışı henüz derli toplu duruma gelir ve böylelikle randıman artar. Randıman yükselmesi ile yakıt tasarrufunda ve ısıtma da %20-30’a varan artışlar gözlemlenir.

Tesisat hijyenikliği yapılmadan evvel tek petekteki ısı dağılımı ve tesisat hijyenikliği gerçekleştirdikten ardından tek petekteki ısının dağılımı alttaki gibi değişim göstermiştir.

petek ısı dağılımı sebep olmalı

Yıllarca sarfedilen petek ve kombilerin zaman içinde bakıma, temizliğe gereksinimi vardır. Tabii gaz ve kalorifer tesisatlarında ortamın ısınması için en uygun ısıyı sağlamak defa önemlidir. Defa çetin geride bıraktığımız soğuk kış aylarında yaşadığınız alanları radyatörler vasıtası ile ısıtıyorsunuz. Ama zaman içinde radyatörlerin ısınmasında randıman kayıbı yaşanmaya başlar ve git gide yaşadığınız alanın ısınmadığını fark edersiniz. İşte bunun tek nedeni petek bakım ve temizliğini derli toplu yapmamaktır.

Petek bakım ve hijyenikliği derli toplu yapılmayan tabii gaz ve kalorifer petek tesisatının içerisinde kir, çamur ve kireç gibi tıkanmalar oluşur ve ortama en uygun ısısı sağlamaz. Böyle hallerde petek hijyenikliği kalifiye kimyevi madde ve çözücüler kullanarak kir, kireç gibi atıkların aut atılması sağlanmaktadır. Bu işlemede petek hijyenikliği denilmektedir. Gerçekte böyle temizliğin ana hususu kalorifer tesisatı temizliğidir. Zira esas kirlilik peteklerde değil tesisatlarda olur. Balçık, kireç, çeper çoğunlukla borularda olur. Çoğu şahıs bu işlemin epey meşakkatli ve pahalı olduğunu düşünerek petek hijyenikliği yaptırmaktan kaçınır.

Fakat zaman içinde kireç ve kir atıkları ile tıkanan petekler istenilen ısıyı sağlamaz ve defa yüksek tabii gaz faturaların gelmesine neden olur. Meğer tabii faturasına vereceğiniz parasının yarısından henüz da az tek cüzi miktarda petek hijyenikliği yaptırarak defa düşük enerji ile yaşadığınız bütün alanları ısıtabilirsiniz. Kammak Petek Temizleme Makinesi ile epey kolay tek formül olan petek temizleme prosedürü adisyon edildiğinde tahminen 2-3 saatlik tek program ile köklü tek çözüme kavuşmaktadır.