Kategoriler
Genel

Peteklerin Kirlenmesinin Nedeni Nedir?

Petekler Neden Kirlenir?

Petekler evlerde sıcaklığı sağlayan bir araçtır. Kış aylarının soğuk yüzünden bizleri koruyan evleri sıcacık yapmakta olan peteklerin bir kusuru var, bu da herkesin bildiği üzere petek kirleridir. Petekler neden kirlenir sorusunun cevabı olarak ısı, bakteri ve sudaki kireç diyebiliriz. Peteklerin ısısının yüklemesi ile birlikte suyun içerisinde yer alan kireç peteklere ve petek borularına yapışmakta ve buralarda ısı kaybı meydana getirmektedir. Petek kirliliği genel olarak ısı kaybı ile başlar ve kesin olarak petek temizliği yapılmalıdır. Bütün binanın kalorifer sistemin ömrü boyunca içerisinde geçen kireçli su borularda ve peteklerde birikmeler yapar. Kalorifer sistemlerinin iç kısmında ömürleri boyunca korozyon, demir oksit ve kireç içeren adeta siyah renkte çamur benzeri su üretilir. Oluşmakta olan bu çamurlaşmalar petekleriniz eğer temizlenmez ise ileriki zamanlarda daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Evinizde bulunan petekler odanızı tam olarak ısıtabilmek için sürekli olarak sıcak su dolaşımı yapmak zorundadır. Bu dolaşım evlerinizde tülleriniz hatta tavanlarınızın kararmasına neden olmaktadır. Evlerdeki petekler neden kirlenir derseniz, kombinin evi sürekli sıcak tutabilmek için sıcak su dolaşımını sağlamaya çalışması olarak açıklanabilir. Suyun kalorifer sistemi içerisinde sürekli olarak dolaşması aşındırıcı etkiye sahiptir. Kalorifer ve kombi tesisatına su temas ettiği zamanlarda burada bulunan parçaları da aşındırarak bünyesine katar ve daha aşındırıcı özelliğe kavuşur. Zaman ilerledikçe kalorifer ve peteklerde çamurlaşma ve paslanma şiddetli bir şekilde artmaktadır. Tesisatta meydana gelecek olan tıkanıklıklar ısıtma sisteminin tam olarak çalışmamasına sebep olabilmektedir.

Petekler in kirlenmesi ve tıkanması başlı başına sıkıcı bir olaydır. Peki ama petekler neden kirlenir? Evleriniz de kalorifer sistemlerinde yer alan petekler sıcak su dolaşımı sırasında aşınmaların meydana gelmesi ve bu aşınmaların tesisat sisteminde tıkanıklığa neden olması ile ortaya çıkmaktadır. Zor ve korkutucu bir olay gibi görünse de alanında uzman ekibin evinize gelerek petekleri bir araç yardımı ile temizlemesi sonucunda peteklerdeki tıkanıklıktan kurtulmuş olacaksınız. Petekleriniz temizlenmek ile kalmayacak aynı zamanda tıkanıklıktan dolaşım sağlayamayan su eviniz her tarafını dolaşarak her yerin aynı sıcaklıkta olmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın