Kategoriler
Genel

Petek Temizliği Yapmanın Faydaları

Petek Temizliği Yapmanın Faydaları

Petekler sıcak su dolaşımı eşliğinde bütün odanın sıcak olmasını gerçekleştiren sistemlerdir.
Peteklerde muhtelif aşınmalar neticesi oluşan tıkanıklar peteklerin start almasını zorlaştırmakta ve hanedeki her ortamın aynısı sıcaklıkta olmasına mani olmaktadır.
Bu vaziyeti önlemek emeli ile peteklerin belirli aralıklar ile hijyenik hale getirilmesi ehemmiyet taşımaktadır.
Petekleri herhangi bir bilginiz yok ise bilen tek firmayı çağırarak emin olarak temizletebilir ve peteklerinizin yeni gibi olmasını edinebilirsiniz.

Petek hijyenikliği yapmanın yararları kuşkusuz ki bulunmaktadır.
Bunlar arasında ilk başta yakıt tasarrufu gelmektedir.
Ödemekte olduğunuz faturaların yüklü gelmesinden epey şikayetçi iseniz ve ödediğiniz fatura kadar ısınamadığınızı iddia ediyorsanız sizin probleminiz en başta peteklerin tıkalı olmasıdır.

Tıkalı olan petekler odanın her alanının aynı seviyede ısınmasına mani olmakta ve kombinin defa işlevini gerçekleştirmesine karşın evde istenilen sıcaklığa ulaşılmamasına neden olmaktadır.
Peki petek hijyenikliği yapmanın yararları var mıdır? diye fikir edinenler kuşkusuz ki olacaktır.
Yakıt tasarrufunun yanında sarfedilen tesisatın ömrünü uzatmak ve her sene pahalı bakım tamir masraflarından kurtulmanıza yarar karşılamaktadır.

Peteklerde saate bağımlı olan aşınmalar sıcak su ile birleşerek tesisat içinde de aşınma ortaya getirir ve bu aşınmalar petek içinde tıkanmaya sebep olabilmektedir.
Petek hijyenikliği yapmanın yararları saymak ile bitmemektedir.

Evinizde kış gelmeden yaptıracak olduğunuz petek hijyenikliği hem petek, kombi ve kalorifer sistemlerinin pahalı ücretler ödenerek bakım ve onarımının yapılmasına mani olmakta ve sizi çoğu masraftan kurtarmaktadır.
Bunun yanında petek içlerinde gezinen suyun hiçbir tıkanıklık ile karşılaşmaması neticesi her alana basitlik ile ulaşabilmesi ile her yer aynısı oranda ısınır ve kış boyu ödeyeceğiniz yakıt faturanızda da nerede ise yarı yarıya tek düşüş ortaya oluşturmaktadır.

Uzmanlar kombi bakımına verdikleri ehemmiyeti tesisata göstermiyorlar Meğer tesisat bakımındaki ısrarı tesisata da göstermek gerekmektedir.
Günümüzde kombi bakım çalışmaları ne yazık ki elektrik süpürgesiyle içinin tozunu almaktan ibarettir.
Ayrıca kombi bakımı yaptırdığınızda kombiniz bozukluk yapmayacak diye tek kural yok.

Her ilde olduğu gibi Bursa Petek Temizleme firmalarıda bu alanda işlerini yapmaktadırlar. Kimi tesisat firmalarının abarttığı gibi petek hijyenikliği yapıldığında yakıttan %30 tasarruf etmezsiniz.
Basit tek numuneyle açıklarsak çay demliklerinde aşağıdaki demliğin dibini kireç bağlarken üstteki küçük demliğin sebep kireç tutmadığını biliyor musunuz? Bunun nedeni kirecin ısıyla ilişki eden noktada daha çok oluşmasından kaynaklanır.

Neden petek hijyenikliği yaptırmalıyım sualine gelirsek eğer; kombi petek tesisatında en çok kireç meydana gelen nokta, suyun ısındığı eşanjördür.
Kombi bakımı sırasında yanlızca süpürgeyle toz alındığından eşanjör hijyenikliği yapılmamaktadır.
Kalorifer tesisatlarında Petek Temizleme Makinası ile temizlik yapılırken kullandığımız savunucu kimyevi, suyun geçtiği bütün kombi parçalarını ayna gibi hijyenik yapar.
Bu prosedür kirlilikten dolayı kombi parçalarında oluşacak arızaları tamamiyle yok eder.
Bu sayede ilave olarak bedava olarak kombi temizliğiniz de yapılmış gerçekleşir.
Suyu peteklere gönderen kombi bulunduğu için, düzgün tek şeklinde iletimi sağlandığında aldığınız ısı randımanı epey artacaktır.